11.04.2015

Odważni podróżnicy

Konspekt zajęć
w grupie dzieci  5-6 letnich (oddział przedszkolny)

Temat: Odważni podróżnicy.


Cele ogólne:
- usprawnianie sprawności grafomotorycznej,
- usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej,
- usprawnianie orientacji w przestrzeni i  sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozróżnia zachowania lekkomyślne i odwagę,
- stara się pisać litery drukowane lub pisane,
- porusza się wg instrukcji zawartej w tekście ze zwróceniem uwagi na orientację w przestrzeni,
- podaje nazwy zwierząt z daną głoską w nagłosie,
- pracuje zgodnie w małej grupie.
                                                                                        
Pomoce dydaktyczne: płyta CD „Szkoła nas woła”, karta pracy: krzyżówka, chusta animacyjna, pralka wykonana z pudła, kartki A3, kredki.

                                                          Przebieg zajęć

1. Czytanie przez nauczyciela krótkich tekstów przedstawiających zachowanie odważne i lekkomyślne. Wypowiedzi dzieci, ocena zachowania bohaterów.
2.  Nauczyciel zadaje pytanie: Jaki człowiek jest odważny? Dzieci wymieniają zawody (np. sportowiec, strażak, policjant, żołnierz, chirurg, pilot, kaskader, nauczyciel) lub postaci z filmów i bajek.
Nauczyciel podsumowuje wypowiedzi dzieci i dodaje, że odważny też musi być podróżnik.
3. Rozwiązywanie krzyżówki o tematyce podróżniczej. Dzieci wpisują litery drukowane lub pisane (same decydują), nauczyciel pisze obie wersje na tablicy. Na końcu dzieci odczytują hasło – rozwiązanie krzyżówki: statek.
4.  Nauczyciel informuje, że za chwilę wybierzemy się w podróż statkiem na „Tęczową wyspę”, ale najpierw musimy zrobić pranie. Dzieci śpiewają piosenkę w języku angielskim „Wash, wash”, wybrane dzieci wkładają odpowiednie ubrania do pralki, a potem wieszają je na sznurku.
5.  Dzieci "pakują" bagaż na wyprawę, nauczyciel nastawia zegar na 1 minutę.                                       
6. Podróż statkiem. Przed podróżą dzieci sprawdzają, czy nastawiony jest właściwy dzień tygodnia na tabliczce. Dzieci wchodzą na pokład – chustę animacyjną i wykonują czynności wg poleceń zawartych w opowiadaniu – opisie podróży:
- siedzimy wygodnie na leżakach,
- po prawej stronie liczymy głośno rekiny – 10,
- mijamy wyspę pełna zwierząt – dzieci wymieniają zwierzęta z głoską „k”, „l”, „p” w nagłosie,
- po lewej stronie widać skaczące delfiny, jest ich 10, dzieci liczą w j. angielskim,
- zamiatanie pokładu,
- gotowanie dania w wielkim kotle, mieszanie prawa i lewą ręką,
- zmiana pogody, statek i dzieci przechylają się na prawo i lewo,
- woda wlewa się na pokład, dzieci wylewają wodę wiadrami za burtę,
- sztorm ustaje, wychodzi słońce,
- kapitan – nauczyciel informuje, że widać na horyzoncie wyspę – cel podróży,
- dzieci wychodzą na ląd, piją wodę z źródełka i kładą się na piasku.
7. Praca w grupach czteroosobowych. Nauczyciel wyznacza kapitana grupy. Zadaniem dzieci jest narysować swoją „Wyspę Marzeń” z jak największą ilością elementów. Nauczyciel nastawia zegar – na 10 min.
8. Omówienie prac i wystawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz