Konspekt zajęć
w grupie dzieci 5-6
letnich (oddział przedszkolny)
Temat: Gram według zasad. Usprawnianie koncentracji uwagi.
Cele ogólne:
- zrozumienie znaczenia
przestrzegania zasad w czasie gier,
- ćwiczenia doskonalące
zdolność koncentracji uwagi,
- doskonalenie umiejętności
rozpoznawania liter i cyfr,
- ćwiczenia w czytaniu.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zauważa
zachowania nieuczciwe (nieodpowiednie) w
czasie gry planszowej,
- rozpoznaje
wybrane litery,
- rozpoznaje
cyfry i szereguje je rosnąco,
-
stara się podejmować próby czytania,
- pracuje
i bawi się zgodnie w grupie,
-
ustala zasady gry planszowej na podanym schemacie, rysuje ilustracje na
planszy.
Pomoce
dydaktyczne: płyta CD „Hello. Starter”, gra planszowa, królik i jeżyk – pluszaki,
zasłona, kartki ze schematem gry, kredki.
Przebieg zajęć
1. „Ruchy w wyobraźni"
Dzieci siadają na dywanie. Zadaniem dzieci jest pomyśleć, że wykonują jakiś ruch wg polecenia nauczyciela, ale go nie wykonują. Jeśli dzieci na początku mają problem z wyobrażeniem sobie ruchów, można najpierw ten ruch wykonać (jeśli jest o możliwe), a potem ten sam ruch sobie wyobrazić. Propozycje poleceń:.
- podnieś prawą rękę w górę,
Dzieci siadają na dywanie. Zadaniem dzieci jest pomyśleć, że wykonują jakiś ruch wg polecenia nauczyciela, ale go nie wykonują. Jeśli dzieci na początku mają problem z wyobrażeniem sobie ruchów, można najpierw ten ruch wykonać (jeśli jest o możliwe), a potem ten sam ruch sobie wyobrazić. Propozycje poleceń:.
- podnieś prawą rękę w górę,
- pokiwaj
głową „na tak” lub „na nie”,
- dotknij
kolanem ucha,
- dotknij podbródkiem brzucha
- stań na głowie,
- stań na kolanie i łokciu,
- dotknij podbródkiem brzucha
- stań na głowie,
- stań na kolanie i łokciu,
- zatańcz
piruet na prawej nodze, itp.
2. Scenka dramowa: „Nieuczciwy
królik”. Nauczyciel informuje, że zagra teraz jak w teatrze rolę królika, a
wybrane dziecko rolę jeżyka. Królik nie będzie przestrzegał zasad gry:
- nie
przestrzega kolejności rzutów,
- wyrywa
kostkę,
- kładzie
kostkę zamiast turlać,
-
przesuwa pionek o większą liczbę pól,
-
wyśmiewa się z przeciwnika,
- gdy
dzieci zwrócą królikowi uwagę, obraża się, przewraca pionki i odchodzi.
Omówienie
zachowania królika z użyciem słów: uczciwy, nieuczciwy, przestrzeganie zasad
gry. Ustalenie, że celem gry jest zabawa, a nie tylko zwycięstwo oraz żpo
zakończeniu gry warto pogratulować zwycięzcy i podziękować koledze za grę.
3. Nauczyciel losowo rozdaje
dzieciom litery z cyframi na odwrocie. Dzieci siadają na dywanie i odczytują
swoją literę. Jedno z dzieci zostaje „Literowym dowódcą” i wydaje polecenia,
aby dzieci umieszczały litery na tablicy zgodnie z kolejnością cyfr na
odwrocie.
Na koniec
dzieci odczytują hasło: „Gram według zasad”.
4. Zabawa ruchowa przy piosence w
j. angielskim: „Walking”.
5. Dzieci
siadają na dywanie. Nauczyciel czyta nazwy owoców i warzyw. Zadanie m dzieci
jest klasnąć, gdy usłyszą nazwę owocu
lub warzywa, które jest czerwone, zielone, żółte itp. (banan.
pomarańcza, marchew, kalafior, pomidor, ogórek, rzodkiewka, groszek, brokuły,
śliwka, dynia, sałata, truskawka, wiśnia, cebula, kiwi, gruszka, poziomka,
kukurydza)
6. Zabawa „Kto jest za zasłoną?”
Dzieci podzielone na dwie grupy siadają na dywanie po obu stronach zasłony.
Nauczyciel wyznacza po jednej osobie z każdej grupy – dzieci te siadają blisko
zasłony (naprzeciwko siebie), ale się nie widzą. Nauczyciel opuszcza zasłonę, a
zadaniem tej dwójki dzieci jest powiedzieć imię drugiej osoby. Punkt dla
drużyny zdobywa to dziecko, które pierwsze powie imię drugiego dziecka.
Nauczyciel zapisuje zdobyte punkty. Na koniec dzieci wznoszą okrzyk „Hip, hip,
hurra!” na cześć zwycięskiej drużyny. Obie drużyny klaszczą sobie w
podziękowaniu za zabawę.
7.
Dzieci otrzymują kartki ze schematem gry. Zadaniem dzieci jest
dokończenie planszy i ustalenie zasad gry. W czasie wolnym dzieci grają z
kolegami w stworzone przez siebie gry, a następnie zabierają je do domu, aby
zaproponować grę rodzicom.
G
|
r
|
a
|
m
|
w
|
e
|
d
|
ł
|
u
|
g
|
z
|
a
|
s
|
a
|
d.
|
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz