13.11.2014

W salonie fryzjerskim

Konspekt   zajęć w  grupie  przedszkolnej, klasa „0”                          

Krąg tematyczny: Kim będę w przyszłości?.

Temat zajęćW salonie fryzjerskim.



Cele ogólne:                

  • zapoznanie z pracą fryzjera,
  • rozwijanie mowy i myślenia przyczynowo – skutkowego,
  • utrwalanie : strona prawa – strona lewa.

Cele operacyjne:

Dziecko:
  • układa ilustracje historyjki obrazkowej zgodnie z następstępstwem czasowym,
  • wie, na czym polega praca fryzjera, 
  • dokonuje analizy słuchowej wyrazów,
  • wskazuje prawą i lewą stronę, 
  • podejmuje próby układania wyrazów z rozsypanki literowej,
  • starannie wykonuje pracę plastyczną.

Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiajace pracę fryzjera, ilustracje do historyjki obrazkowej – wizyta Marka w salonie fryzjerskim, teksty zagadek, przedmioty – odpowiedzi na zagadki (grzebień, nożyczki, suszarka do włosów, szczotka do włosów, szampon), litery magnetyczne do układania wyrazów, nagranie z płyty „Śpiewające brzdące” pt. „Fryzjer”, kartki A3 z rysunkiem głowy postaci, kredki pastele, nagrania muzyki celtyckiej do odtwarzania w czasie rysowania.

Przebieg zajęć
1.      Przywitanie i przedstawienie tematu zajęć.
2.      Oglądanie ilustracji przedstawiających pracę fryzjera: salon fryzjerski, przedmioty potrzebne do pracy, fryzjer przy pracy.
3.      Słuchanie historyjki o wizycie Marka u fryzjera i układanie ilustracji wg kolejności.
Nauczyciel czyta opowiadanie, gdy przerywa, dzieci dopasowują do fragmentu odpowiednią ilustrację. Na podstawie powstałej historyjki obrazkowej dzieci opowiadają  o przygodzie Marka.
4.      Ćwiczenia ortofoniczne.
Fryzjer:
- ścina włosy nożyczkami: ciach, ciach…
- strzyże włosy maszynką: wrr, wrr…   i  z…,
- spłukuje włosy prysznicem: szsz…
- suszy suszarką: szuuu…
5.      Rozwiazywanie zagadek słownych. Dzieci odpowiadają wskacując odpowiedni      przedmiot (grzebień, nożyczki, suszarka do włosów, szczotka do włosów, szampon). Wysłuchiwanie pierwszej i ostatniej głoski wyrazów.
6.      Układanie z liter wyrazów: loki, włos, kok.
7.      Zabawa przy muzyce: „Fryzjer”.
8.      Praca plastyczna: „Fryzjer – stylista”
Dzieci otrzumują kartki z schematycznym rysunkiem głowy i przy muzyce wg instrukcji nauczyciela rysują pozostałe elementy postaci: sukmię lub bluzkę i spodnie, ręce, buty i twarz. Dolna część ciała jest rysowana w gwiazdki i kółka, włosy jako kreski lub spirale.

9.      Wystawa prac, zakończenie zajęć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz