19.11.2014

„Czerwony Kapturek” – zabawy teatralne, językowe i matematyczne

Konspekt zajęć w grupie „0”

Oddział przedszkolny w szkole Podstawowej

Temat: „Czerwony Kapturek” – zabawy teatralne, językowe i matematyczne.


Cele ogólne:
- utrwalenie znajomości liter i cyfr oraz doskonalenie analizy słuchowej wyrazów.

Cele operacyjne - Dziecko:
- rozpoznaje określone litery,
- przelicza w zakresie od 1 do 10,
- przestrzega zasad zabawy i współdziałania w grupie,
- podejmuje próby pisania cyfr,
- zapoznaje się z sposobami zapisu matematycznego,
- bierze udział w inscenizacji jako aktor lub widz.

Metody pracy:
- zabawa dydaktyczna,
- działanie,
- pokaz,
- przekaz słowny.

Formy pracy:
- całą grupą,
- w grupach,
- indywidualna.             

Pomoce dydaktyczne: bajka „Czerwony Kapturek”, sylwety bohaterów bajki: Czerwony Kapturek, babcia, wilk, gajowy, rekwizyty do inscenizacji, karta pracy dla każdego dziecka, litery magnetyczne.

Przebieg zajęć:          

1.      Prezentacja postaci z bajki, rozpoznanie ich przez dzieci i podanie tytułu utworu.
2.      Czytanie bajki „Czerwony Kapturek” przez nauczyciela i analiza utworu:
O co prosiła mama dziewczynkę przed wyjściem do babci?
Czy dziewczynka przestrzegała ustalonych z mamą zasad?
Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania zasad?
3.      Inscenizacja bajki Czerwony Kapturek”, przydzielenie ról, przygotowanie rekwizytów, przypięcie sylwet do aktorów.
4.      Analiza słuchowa wyrazów: Kapturek, babcia, wilk, gajowy; przeliczanie ilości głosek.
5.      Układanie na tablicy z liter magnetycznych wyrazów: Kapturek, babcia, wilk, gajowy.
6.      Wykonanie zadania w kartach pracy: porównywanie ilości: więcej, mniej, tyle samo. Odczytywanie zapisu matematycznego. Wykonanie zadania na tablicy i w kartach.
7.      Wykonanie zadania z treścią.
Na leśnej polanie w słoneczku wygrzewało się siedem wilków. Nagle wilki usłyszały trzask łamanej gałęzi i dwa wilki przestraszyły się i uciekły do lasu. Ile zostało wilków na polanie?
Narysowanie  ilustracji do zadania,  wykonanie zadania na tablicy i w kartach pracy. Udzielenie odpowiedzi na pytanie zawarte w zadaniu.
8.      Zakończenie zajęć.
Zabawa w j. angielskim „Krokodyl”. Przypomnienie czynności w j. angielskim: biegać, skakać, obrócić się, latać, tańczyć.




Karta pracy




Imię ………………………………………

1.
wilk             gajowy




Kapturek            wilk




babcia            gajowy




gajowy           wilk



2. Zadanie z treścią.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz