20.05.2014

Jesteśmy aktorami

Krąg tematyczny: W świecie sztuki.

Temat  zajęć: Jesteśmy aktorami.


Cele ogólne:
- ćwiczenie umiejętności opowiadania historyjek obrazkowych,
- rozwijanie ekspresji teatralnej,
- wdrażanie do dbania o zdrowie,
- kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie w czasie zabaw i w różnych sytuacjach
zadaniowych,
- utrwalenie obrazu graficznego liter "c", "C" i identyfikowanie go z głoską "c",
- rozwijanie sprawności grafomotorycznej,
- ćwiczenia w różnicowaniu samogłosek i spółgłosek,
- doskonalenie umiejętności czytania w zakresie poznanych liter,
- utrwalanie pojęć: mniej, więcej, tyle samo,
- doskonalenie umiejętności liczenia.

Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje litery "c", "C" wśród innych znaków graficznych i identyfikuje je z właściwą  
  głoską,
- pisze po śladzie,
- różnicuje głoski, posługuje się umownym kodem (samogłoski - kolor czerwony, spółgłoski ­
kolor niebieski),
- tworzy opowiadanie do historyjki obrazkowej,
- układa scenariusz i uczestniczy w przygotowaniu sztuki
- bierze udział w klasowym teatrzyku,
- przestrzega określonych reguł w grach i zabawach zespołowych,
- liczy w zakresie 6,
- rozumie pojęcie równoliczności,

Dodatkowe środki dydaktyczne: maskotki, zabawki, ilustracja przedstawiająca widownię i scenę, nożyczki, tkanina do wykonania sceny i kurtyny, kartki papieru, kukiełki, CD (sem.I) – „Już w szkole”., podręcznik „Już w szkole”


Przebieg zajęć.

Lp.
Zaplanowane zadania
Przebieg i realizacja zadań
Środki dydaktyczne
1.
Zabawa – „Jaka to bajka?”
Dzieci siadają na dywanie w szeregach – jak w teatrze. Chętne dzieci staja przed „widownią” i starają się tak pokazać bohaterów filmów dla dzieci, aby reszta klasy odgadła tytuł. Można korzystać z rekwizytów: maskotek, zabawek itp.
Maskotki, zabawki.
2.
Zabawa ruchowa – jestem Supermenem.
Dzieci pojedynczo lub w małych grupkach biegają po sali z ręką wyciągniętą w przód – tak, jak latał Supermen, zatrzymują się, żeby komuś pomóc (objaśniają komu i jak pomagają) i „odlatują”.

3.
Co to jest teatr? – rozmowa o teatrze.
Rozmowa o teatrze. Dzieci, które były w teatrze dzielą się swoimi wspomnieniami.
Nauczyciel razem z dziećmi ustala zasady odpowiedniego zachowywania się w teatrze. Dzieci na podstawie zdjęć w podręczniku oceniają zachowanie Agaty w teatrze.
K. s. 96-97
4.
Zapoznanie się z słownictwem dotyczącym teatru.
Nauczyciel prezentuje ilustrację przedstawiającą widownię i scenę. Z pomocą nauczyciela dzieci wymieniają nazwy przedmiotów związanych z teatrem: kasa, bilety, widownia, scena, kurtyna, aktor, kukiełka, rekwizyty, garderoba, szatnia itd.
Ilustracja przedstawiająca widownię i scenę.
5.
Przygotowanie występów teatralnych przez dzieci.
Dzieci tworzą 4 grupy teatralne po 3 –5 osób.
Dzieci przygotowują bilety do teatru, scenę z kurtyną. Następnie kupują bilety do teatru w „kasie”(bilety sprzedaje nauczyciel – kasjer) i zajmują miejsca na widowni – dywanie. Na scenie występują (po wcześniejszych konsultacjach) kolejno wszystkie grupy ze swoimi kukiełkami przygotowanymi na poprzednich zajęciach. Występy zapowiada kukiełka – prezenter (w tej roli występuje nauczyciel). Każdy występ nagradzany jest brawami.
Kartki papieru, kukiełki, scena (stolik, zasłony), kukiełka – prezenter.
6.
Odpoczynek przy muzyce relaksacyjnej.
Dzieci leżą na dywanie z zamkniętymi oczami i słuchają muzyki relaksacyjnej.
CD – muzyka relaksacyjna
7.
Prezentacja prawidłowego zapisu litery "c", "C".
Nauczyciel pisze na tablicy litery "c", "C" objaśniając prawidłowy sposób prowadzenia ręki. Dzieci najpierw wodzą palcem po literach w zeszycie ćwiczeń, później w powietrzu – wg liter na tablicy. Na koniec piszą po śladzie małą i wielką literę.
Karta pracy
8.
Ćwiczenia w różnicowaniu samogłosek i spółgłosek.
    Ćwiczenia w różnicowaniu samogłosek i spółgłosek - posługiwanie się umownym kodem (sa­mogłoski - kolor czerwony, spółgłoski - kolor niebieski).
Układanie kodu na tablicy
9.
Ćwiczenia w liczeniu.
Dzieci układają na dywanie w grupach kukiełki – tak, jak w czasie występów, następnie przeliczają ilość kukiełek w zespole, oceniają, który zespół liczył najwięcej członków, który najmniej, które tyle samo. Wyznaczone przez nauczyciela zespoły (po dwa) dodają swoje kukiełki, na koniec dzieci przeliczają wszystkie kukiełki.
Kukiełki
10.
Zabawa ruchowa.
Dzieci zabierają swoje kukiełki i maszerują w kole śpiewając piosenkę: „Raz i dwa”.
Kukiełki



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz