Konspekt zajęć
w grupie przedszkolnej, klasa „0”
Krąg tematyczny:
Niedługo święta.
Temat zajęć:
Rodzina przy świątecznym stole.
Cele ogólne:
- uświadaminanie znaczenia więzi rodzinnych,
- kształcenie umiejętności łączenia przyczyny ze skutkiem i przewidywania następstw,
- utrwalenie tradycji i zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia.
Cele operacyjne:
Dziecko:
Dziecko:
- zna zasady odpowiedniego zachowania się wobec członków rodziny,
- przewiduje konsekwencje swoich zachowań,
- wie, jak przepraszać za swoje błędy,
- zna podstawowe potrawy wigilijne,
- zna najważniejsze zwyczaje zwiazane ze świętami Bożego Narodzenia,
- podejmuje próby układania wyrazów z rozsypanki literowej,
- starannie wykonuje pracę plastyczną.
Środki dydaktyczne:
kartoniki z schematycznymi ilustracjami przedstawiającymi uczucia, ilustracja
przedstawiająca rodzinę przy stole, plansza z rysunkiem choinki, ilustracje
dot. różnych świąt i zwyczajów, prostokąty z kolorowego papieru, kredki, płyty
z kolędami i pastorałkami, płyta do zajęć ruchowych „Wesoła gimnastyka dla
smyka”.
Przebieg
zajęć
1.
Przedstawienie tematu zajęć.
2.
Słuchanie czytanego przez nauczyciela
opowiadania Heleny Bechlerowej pt. „Zajączek z rozbitego lusterka”.
3.
Rozmowa na temat zachowania chłopca i
uczuć towarzyszących wydarzeniom
przedstawionym w opowiadaniu. Identyfikowanie uczuć z schematycznymi
ilustracjami przedstawiającymi uczucia.
4.
Scenka dramowa wykonana przez dzieci:
Jak Piotruś przepraszał mamę?
5.
Oglądanie ilustracji przedstawiającej
rodzinę przy stole wigilijnym.
6.
Rozmowa na temat potraw, zwyczajów
wigilijnych i świątecznych. Identyfikacja świąt Bożego Narodzenia z porą roku.
7.
Oglądanie ilustracji dotyczących świąt
Bożego Narodzenia i innych świąt.
Wybieranie ilustracji dot. Bożego Narodzenia i umieszczanie ich wokół planszy z
rysunkiem choinki.
8.
Wykonanie na kolorowych prostąkatach
rysunku z wymarzonym prezentem pod choinkę. Przyklejanie prostokątów na choinkę
na planszy. Praca plastyczna jest wykonywana przy pastorałce „Nie miały aniołki
choinki” i kolędach.
9.
Układanie na tablicy z magnetycznych
liter wyrazów: mama, tata, zima, wigilia, mak,
ryba, karp itp.
10.
Zabawy ruchowe przy muzyce.
11.
Zakończenie zajęć. Swobodna zabawa wg
zainteresowań dzieci.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz